Automatyzacja produkcji

Odpowiedź na deficyt wykwalifikowanej siły roboczej

W obecnych czasach, gdy wykwalifikowani pracownicy stają się coraz bardziej deficytowym zasobem, przedsiębiorstwa zmagają się z koniecznością utrzymania konkurencyjności i efektywności produkcji. W odpowiedzi na to wyzwanie, wiele firm przechodzi przez proces transformacji, w którym kluczową rolę odgrywa automatyzacja i robotyzacja ich procesu produkcji.

Automatyzacja produkcji to nie tylko sposób na zwiększenie wydajności i jakości, ale także przeciwdziałanie problemom związanym z brakiem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej. Wyposażenie linii produkcyjnych w zaawansowane technologie, takie jak roboty przemysłowe czy systemy automatyzacji, umożliwia firmom efektywne wykorzystanie zasobów oraz optymalizację procesów produkcyjnych.

Plusy i minusy automatyzacji

Poprzez inwestowanie w automatyzację procesów produkcyjnych i robotyzację, firmy mogą osiągnąć szereg korzyści, m.in.:

  • Zwiększyć płynność i wydajność produkcji, poprzez eliminację przestojów i przyspieszając procesy.
  • Poprawić rentowność, a wraz z nią stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w sprzęt i kadrę pracowników.
  • Podnieść jakość produktów poprzez precyzyjne sterowanie maszynami, zwiększenie powtarzalności wykonanych detali oraz eliminację ewentualnych błędów człowieka.
  • Zredukować koszty operacyjne poprzez ograniczenie potrzeby zatrudniania większej liczby pracowników oraz minimalizację odpadów.

Należy jednak wspomnieć, że często proces wprowadzania automatyzacji i robotyzacji nie odbywa się bez wyzwań. Wymaga znaczących nakładów finansowych na zakup i instalację odpowiednich technologii, a także przeprowadzenia szkoleń dla pracowników, którzy będą zarządzać nowymi systemami w firmie. Ponadto konieczne jest dokładne planowanie i integracja nowych rozwiązań z istniejącymi procesami produkcyjnymi, aby uniknąć zakłóceń w działalności firmy.

Jednakże, mimo tych powyższych wyzwań, inwestowanie w automatyzację i robotyzację staje się coraz bardziej niezbędne dla firm, które pragną pozostać konkurencyjnymi na rynku. Dzięki odpowiedniej strategii firmy mogą wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii do zwiększenia efektywności, poprawy jakości oraz osiągnięcia trwałej przewagi konkurencyjnej. Automatyzacja produkcji staje się więc nie tylko odpowiedzią na braki kadrowe, ale także kluczowym elementem strategii rozwoju i wzrostu przedsiębiorstw w erze przemysłu 4.0.

automatyzacja

Automatyzacje produkcji zrealizowane przez TBI

Firma TBI Technology w odpowiedzi na potrzeby swoich klientów wprowadziła także do swojej oferty automatyzację procesów produkcyjnych. Działanie to bezpośrednio przyczyniło się do zwiększenia wydajności i efektywności procesów produkcyjnych klientów, a także znacznie zwiększyło ich konkurencyjności na rynku. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom automatyzacji, wspieramy swoich klientów w osiąganiu celów biznesowych oraz w adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych.

Przykładowe realizacje

Koelner Łańcucka Fabryka Śrub Sp. z o.o.

Na zlecenie firmy Koelner przeprowadziliśmy automatyzację linii produkcyjnej dla nowego rodzaju śruby. Zaprojektowaliśmy kompleksowe stanowisko od początku do końca, wykonując bezobsługową linię. Gniazdo obróbcze składa się z dwóch tokarek CNC model TBI TC 300 Compact, robota marki Fanuc, a także ze specjalnie dostosowanego uchwytu oraz podajnika wibracyjnego. Nasze rozwiązanie umożliwiało obsługę różnych kształtów i rozmiarów śrub, a podajnik znacznie wydłużył czas pomiędzy uzupełnieniami, nawet do tygodnia. Dodatkowo zapewniliśmy technologię wykonania detalu w określonym czasie oraz odpowiednie narzędzia, aby kompleksowo sprostać wymaganiom klienta.

Przeprowadzona realizacja przyniosła klientowi możliwość bezosobowej produkcji w czasie rzeczywistym, a także jednocześnie pełną kontrolę nad procesem. Dzięki temu uniknął zależności od podwykonawców i narzucanych przez nich terminów, otwierając się na nowe możliwości na rynku.

Więcej o tym case study przeczytasz TUTAJ

produkcja śrub koelner
Budowa obrabiarki specjalnej

Ponadto jesteśmy w trakcie budowy dla naszego klienta prototypowej obrabiarki specjalnej. Projekt wymaga precyzyjnego zaprojektowania oraz integracji zaawansowanych technologii, aby sprostać unikalnym wymaganiom produkcji. Innowacyjne podejście do konstrukcji oraz testowanie różnych rozwiązań mechanicznych i elektronicznych są kluczowe dla stworzenia efektywnego i wydajnego urządzenia.

prototyp Klementowicz

    Chcę porozmawiać o podobnym wdrożeniu w mojej firmie!