Łoże tokarskie
Łoże tokarskie jako podstawa urządzenia
Wydajna tokarka składa się z wielu kluczowych elementów, wśród których znajdują się między innymi wrzeciono, głowica, sterowanie i przekładnia. Nie moglibyśmy jednak nie wspomnieć o podstawie jakim jest łoże tokarskie. To w praktyce fundament dla każdej tokarki, gdyż stanowi podstawową konstrukcję nośną tokarki. .
Występujące na rynku łoża tokarskie to korpusy żeliwne oraz stalowe spawane. Ich statyczna i dynamiczna sztywność. Odkształcalność termiczna ma wpływ na dokładność procesu toczenia.
Łoże tokarskie płaskie i skośne
Obecnie na rynku do wyboru są między innymi tokarki z łożem płaskim lub skośnym. Te pierwsze służą na przykład do obróbki dłuższych elementów, natomiast łoża skośne gwarantują większą szybkość ruchów roboczych przy zachowaniu precyzji i wygody.
Jak wspomnieliśmy, łoża tokarskie powstają z różnych materiałów na przykład z żeliwa. Zaletami korpusów żeliwnych jest możliwość otrzymania skomplikowanych kształtów i dobre właściwości tłumienia drgań. To najbardziej powszechne i rekomendowane rozwiązanie, ze względu wysoką sztywność.
Łoża tokarskie – precyzja, wielofunkcyjność, efektywność
Odpowiednio dopasowane łoże tokarskie przekłada się na wysoką precyzję obróbki. Stabilna konstrukcja oraz dokładne prowadzenie ruchu głowicy tokarskiej umożliwiają przeprowadzanie dokładnych i powtarzalnych operacji toczenia. .